Викриття кріпацтва в комедії Д. І. Фонвізіна "Недоросль"
У вісімнадцятому столітті в Росії ще був світанок кріпацтва. Це рабство принижувало людські цінності і життя. Селяни не вважалися повноцінними людьми - поміщики мали право продавати їх, примушувати робити найбруднішу роботу. Наш народ страждав від несправедливості і голоду.
Саме в цей період з'являлися багато незадоволені тим, що відбувається письменники. Одним з них і був Денис Іванович Фонвізін. Він виявив особливу сміливість і широту поглядів під час написання своєї комедії під назвою "Недоросль". Вся державна політика Росії у той час будувалася на кріпосному праві. Тут потрібно зауважити, що в загальному права мали тільки ті, хто був при владі, володів землями і селянами. Всі інші люди просто не мали жодного права. Вони були власністю господарів і не могли навіть кроку зробити без дозволу.Автор зумів дуже тонко викрити пороки деяких кріпосників. Серед них були Скотинин і Простаків. Фонвізін показав міцність ладу, при якому доля і життя людини повністю залежать від свавілля його власника. Його поміщики показано у всьому кольорі: влада і гроші розкладають їх моральні устої.
Імена самодурів-поміщиків теж підібрані зовсім не випадково - Скотинин і Простаків. Автор постійно порівнює їх зі свинями. Навіть обличчя він називає "рилом". Скотинин весь час згадує своїх улюблених свиней. А Простаків "вже такою рохлею народився". Кріпосники зовсім втратили страх. Автор неоднозначно пише "свині на голову вище кожного". Це говорить про огидно поведінці, невігластві і неосвіченості правлячого клану. Простаків постійно свариться: "А ти, худобу, підійди сюди", "бестія", "собача ти дочка", "кепська твоя харя". Зовсім недалеко від батька пішов і його син Митрофанушка.Він теж дозволяє собі непробачно спілкуватися з оточуючими: "стара хрычовка", "гарнізонна щур".
Поміщики навіть і на міліметр не соромляться своєї грубість і невихованість. Навіть свої збитки вони мають намір усунути за чужий рахунок: "Здеру з своїх же селян, так і кінці у воду". Простаків вже зумів помітити: "З тих пір, як усе, що в селян не було, ми відібрали, нічого вже зібрати не можемо. Така біда!"
У цій комедії знайшла своє відображення ідея про розумного і справедливого монарха, якому було б під силу звільнити селян. Та ось тільки всякі скотинины не дозволяють йому це зробити. Автор хотів пробудити совість в уряді того часу.